Najnowsze informacje dotyczące koronawirusa COVID-19 oraz metod diagnostycznych pomagających w jego wykryciu

Najnowsze informacje dotyczące koronawirusa COVID-19 oraz metod diagnostycznych pomagających w jego wykryciu

Informacje o COVID-19

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez niedawno odkrytego koronawirusa SARS-CoV-2. To nowy szczep koronawirusa, którego dotąd u ludzi nie wykryto.

Pod koniec grudnia 2019 r. chińskie organy ds. zdrowia publicznego zgłosiły kilka przypadków ostrego zespołu oddechowego w mieście Wuhan, znajdującym się w prowincji Hubei w Chinach. Chińscy naukowcy zidentyfikowali nowego koronawirusa jako główny czynnik sprawczy zakażenia. Początkowa epidemia, która wybuchła w Wuhan, szybko rozprzestrzeniła się do innych części Chin. Wkrótce zaczęto odnotowywać przypadki choroby także w kilku dalszych krajach. Od tego czasu dalsze ogniska i grupy zakażonych ludzi zaobserwowano w Azji, Europie, Australii, Afryce i obu Amerykach.

Obecność koronawirusa można rozpoznać z próbek pobranych z błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, lub stwierdzając obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie. Podczas wybierania testu, a zwłaszcza przy interpretacji wyniku testu, należy dokładnie rozważyć zalety i ograniczenia poszczególnych metod. W przypadku pacjentów z objawami choroby, podstawowym testem jest test molekularny na koronawirusa wykonany z próbki pobranej z jamy nosowo-gardłowej.

Negatywny wynik testu molekularnego na COVID-19 nie wyklucza jednak możliwości zakażenia koronawirusem. Testy na obecność przeciwciał wykonane z próbki krwi pomagają w diagnostyce, szczególnie w przypadkach przewlekłych problemów z oddychaniem. Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał koronawirusa można dodatkowo potwierdzić przy pomocy badania uzupełniającego, które zwiększy wiarygodność wyników. Odporności na koronawirusa lub czasu jego trwania nie można jednak stwierdzić bezpośrednio z testu na obecność przeciwciał.

Click here to open
Click here to open

Informacje na temat innych markerów można znaleźć tuta.


Literatura